Az otthonunkban és a munkahelyünkön is merednek ránk a tévé, laptop, telefon képernyői. Ebben a blogcikkünkben most bemutatunk két friss tanulmányt az okoseszközökkel kapcsolatban.
A Journal of Sleep Researchben megjelent friss tanulmánya szerint a szakemberek 58 felnőttet kértek meg arra, hogy figyeljék meg alvásukat és a képernyő előtt töltött időt.
Azt a meglepő eredményt tapasztalták, hogy az alvás minőségét nem befolyásolta a digitális eszközök használata lefekvés előtt, sőt mi több, az alvás időtartama még javult is.
A kísérletben résztvevők azt is igazolták, hogy ha az okoseszköz használatot nem kombinálják más tevékenységekkel, akkor nem sokáig bámulják a képernyőt, így a pihentető alvásra is hamarabb kerítenek sort.
A Sleep Medicine folyóiratban megjelent másik esettanulmány adatai alapján 32 felnőtt 30 perces közösségi média használatát és relaxációs gyakorlatok (laptopról, tabletről, telefonról) lefekvés előtti hatását vizsgálta.
Az derült ki az adatokból, hogy néhány perccel a lefekvés előtt végzett, 30 perces Twitter vagy Instagram használat nem befolyásolta az alvás minőségét.
A telefonról vagy egyéb okoseszközökről történő relaxációs gyakorlatok hallgatása pedig kimondottan javította az alvás minőségét és hosszát.
Konklúzió: Ezek az eredmények pozitívnak tűnnek, de a szakértők figyelmeztetnek arra, hogy kontrollált médiahasználatra van szükség a családokban, hiszen a túlzott képernyő-használat egészségkárosító is lehet.