Az IoT (Internet of Things), 5G, drónok megjelenése nemcsak, hogy új lehetőségek, hanem újabb kihívások is egy vállalat életében.
Napjainkban az okoseszközök elterjedése és a fizikai feladatok automatizálása egyre jobban felgyorsult. Ez kiterjeszti az IT hatáskörét a hálózatra kapcsolt intelligens gyári berendezésekre, ipari robotokra, drónokra, a szenzorokba beágyazott eszközökre és számtalan egyéb, az üzlet szempontjából kritikus eszközre.
Az ilyen innovatív, de még fejlődő fázisban lévő fizikai technológiai eszközök leállása vagy meghibásodása azonban üzleti és emberi szempontból is veszélyes lehet, ezért a legmagasabb szintű rendelkezésre állást és rugalmasságot követelik meg.
Intelligens eszközök elterjedése
A Deloitte legfrissebb Tech Trends tanulmánya alapján a fejlett processzorok és szenzorok, az ipari robotok és a gépi tanulás széles körű elérhetősége révén bármely eszköz lehet intelligens, összekapcsolható, képes lehet adatrögzítésre és visszacsatolásra. Ezért a vállalatok informatikai vezetőinek alaposan át kell gondolniuk, hogyan érdemes beépíteni, kezelni, karbantartani és biztosítani az olyan, üzleti szempontból kritikus fizikai eszközöket, mint az intelligens gyári berendezéseket, drónokat, vagy sebészeti robotokat.
Az eszközirányítás és -felügyelet területén új megközelítésére van szükség ahhoz, hogy az IT kezelni tudja a kevésbé ismert szabványokat, szabályozó testületek elvárásait, valamint a felelősségi és etikai kérdéseket.
Hosszu Gábor, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának igazgatója szerint: „A fizikai eszközök és képességek robbanásszerű növekedésével az informatikai vezetők feladatköre már túlmutat a digitalizáción: az új eszközök és a velük együtt jelentkező folyamatok új feladatokat és kihívásokat eredményeznek, teljesen átalakítva az eddig alkotott képet az IT ökoszisztémákról”.
A világjárvány felgyorsította a vállalati beruházásokat az újabb vezeték nélküli hálózati technológiákba – különösen az 5G-be és a Wi-Fi 6-ba: ezeket tartották a felmérés résztvevői az üzleti kezdeményezések két legkritikusabb vezeték nélküli technológiájának – olvasható a Deloitte felmérésében.
Az innováció átalakítja az üzleti folyamatokat is
A technológiai innovációk előretörése a termékek kutatás-fejlesztésében is változást hoznak. Gondolj csak az olyan önálló termékekre, mint a távoli diagnosztikával, szervízzel és frissítésekkel működő autók.