A nemzetközi vállalatok egyre többet fektetnek be az új típusú fogyasztásmérőkből származó adatok elemzésébe.
Mi az a DER?
A nagy energiacégek egyre többet invesztálnak a mesterséges intelligencián és a gépi tanuláson alapuló elemzésekbe, hogy még több hasznos információt tudjanak kinyerni az okosmérőórákból származó adathalmazokból.
Ezekre alapozva például valós időben működtethető az elosztott energiatermelés (DER – distributed energy resources), vagyis a helyi, kisméretű berendezésekkel termelt elektromos energia integrálása az országos hálózatba.
A Guidehouse Insights tanulmányából kiderül, hogy az adatok elemzésével kapcsolatos befektetéseket a fogyasztói oldal menedzselését és az energiahatékonyságot érintő megoldások vezetik. Ebből az is kiderül, hogy a költések összhangban vannak az elosztott energiarendszerek terjedését célzó erőfeszítésekkel, melyek révén felgyorsulhat a hálózatok dekarbonizációja, ami által a fogyasztók megfizethető energiához juthatnak.
Milyen előnyökkel jár az elosztott energiatermelés integrálása?
● A vállalatok a jövőben személyesebbé tehetik a fogyasztóknak kínált szolgáltatásaikat például, ha egy háztartási készülék túl sok energiát használ, a mérőadatok alapján a szolgáltatók energiamegtakarítási javaslatokat tehetnek.
● Egy másik példa az elektromos autók térhódításához kapcsolódik. Azért, hogy az elektromos autók töltése ne terhelje túl a rendszert, a hálózatot működtetőknek az adatelemzésre is nagymértékben kell hagyatkozniuk.
● Említhetnénk a napelem-technológiát is, melynek előretörésével gondot okozhat az energiatermelés fluktuációja. Ezért a cégek a fogyasztók áramhasználatát valós időben mutató adatok révén optimalizálhatják az erőművek termelését és orvosolhatják a problémát.
A kutatócég jelentése alapján a fejlett mérőinfrastruktúra előnyeit egyre inkább kihasználó cégek költései 2021 és 2030 között akár háromszorosára is növekedhetnek.
Az előrejelzés szerint az idei 1.6 milliárd dolláros forgalom a vizsgált időszak végére – 13,4% -os CAGR, vagyis összetett éves növekedési ráta mellett – mintegy 5.4 milliárd dollárra nőhet. A piacot az Egyesült Államok, Kína és Nyugat-Európa vezetik.
Aki kíváncsi a részletekre, látogasson el ide: guidehouseinsights.com