Egy korábbi blogcikkünkben már beharangoztuk, hogy közel 35 ezer háztartás kaphat vissza nem térítendő napelem támogatást ingyen.
Ebben az írásunkban Steiner Attila, aki az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár tisztázza a december 6-án megnyíló pályázat részleteit.
Ezek a legfontosabb módosítások a pályázaton, ezekre figyelj oda:
Energetikai tervezésre eddig a támogatási összeg 5 százalékát lehetett fordítani, azonban a beérkezett észrevételek alapján ezt az arányt 10 százalékra emelték.
Az egyes benyújtási időszakaszokon belül nem számít a pályázat benyújtásának sorrendje, tehát nem kell rögtön a megnyitás utáni órákban beadni. Ez azt jelenti, hogy a megjelölt időszakaszon – és ugyanazon megyén belül – beérkező pályázatok mindegyikét egyben átnézik megyei szinten.
Majd csak ezután döntenek a pontszámok alapján csökkenő sorrendbe rendezve a pályázatokat, hogy kik azok, akik nyertek és kik azok, akik nem.
A pályázatokat objektív pontozásos rendszer alapján bírálják el, amelyben előnyt élveznek a gyermeket nevelők és a fejlesztendő járásokban élők.
A megyénkénti ütemezésben megnyíló pályázati kitöltő programba a jelentkezők az Ügyfélkapun keresztül léphetnek majd be, tehát kell hozzáférés ehhez a felülethez a pályázóknak.
Steiner Attila ennek kapcsán hangsúlyozta: senkinek, még a kivitelezőknek, pályázatíróknak se adják meg az emberek a saját ügyfélkapus jelszavukat arra hivatkozva, hogy ők majd előzetesen leellenőrzik a bevitt adatok alapján nyerési esélyeket. Érdemes tudnod, hogy vállalkozó nem kérhet ilyen adatot a pályázótól!
Az ügyfélkapus jelszó megismerésére ugyanis senki más nem jogosult a pályázón kívül és nem is kell ilyen adatot megadni a pályázati adatlapon sem. Éppen ezért az államtitkár arra kérte a pályázni vágyókat, hogy csak a felhíváshoz közzétett kivitelezői szerződéssablon kitöltéséhez szükséges információkat adják át a kivitelezőknek.
Egy másik visszaélési kísérlet az, hogy már a helyszíni felmérésért is komoly, több tízezer vagy akár százezer forintos tételeket kérnek el a kivitelezők. Ilyen esetben azt javasolja az államtitkár a pályázóknak, hogy forduljanak másik kivitelezőhöz a pályázati oldalon regisztrált, immár több mint ezer vállalkozó közül, ugyanis ezek nem elszámolható költségek, és nem garantálják a pályázat pozitív elbírálását.
Korábban már a minisztérium is felhívta a figyelmet arra, hogy előzetes költségek nem kérhetők el a pályázóktól.
Egy harmadik visszaélési kísérlet az, amikor a pályázatírásért kérnek előre pénzt a kivitelezők. Ezért mindenkit arra buzdít az államtitkár, hogy „semmilyen körülmények között, semmilyen jogcímen ne fizessen ki ilyesmit a vállalkozóknak.
Ha te is szeretnél pályázni és bármilyen segítségre lenne szükséged, akkor a lebonyolító Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.-hez (ÉMI) fordulhatsz kérdéseiddel. Steiner Attila hangsúlyozta, hogy éppen ezért nem tartja szükségesnek, hogy bárki a pályázat előkészítéséért fizessen, ugyanis az ÉMI ügyfélszolgálata mellett a Széchenyi Programiroda regionális irodáiban is ingyenesen adnak segítséget.