Napjainkban olyan okoseszközöket vásárolunk, amelyek számítógépes vagy telefonos vezérléssel működnek. Azonban ezek az okos kütyük nemcsak kényelmesek, hanem sebezhetőek is.
Internet of Things
Azok az eszközök, amelyek más eszközökkel képesek kétirányú kommunikációra, tartoznak az Internet of Things ( IoT), vagyis a dolgok internetébe.
A digitális világ összekapcsolt hálózatában éljük mindennapjainkat, amely intelligens eszközök egész sorával árasztotta el a háztartásokat. Vannak például intelligens ajtócsengők, amely segítenek az okostelefonunk révén ellenőrizni, hogy ki áll éppen az ajtónk előtt, vagy léteznek olyan okosórák, amelyekkel felügyelhetjük gyermekeink tartózkodási helyét, illetve idős szüleink aktuális egészségi állapotát.
A kérdés csak az, hogy mennyire vagyunk biztonságban, amikor ezeket a kütyüket használjuk?
A biztonsági szempontok sokszor a háttérbe szorulnak, mert a gyártók a gyors megjelenést, az azonnali hasznot helyezik előtérbe.
Hogyan léphetsz fel a kibertámadók ellen?
Az IoT-eszközök esetében a kibertámadók magukat az okoseszközöket támadják. Mégpedig úgy, hogy gyakran a felhasználó bevonása vagy megtévesztése nélkül, közvetlenül a sebezhetőségeket, vagy a gyenge biztonsági megoldásokat használják ki.
Mindig légy körültekintő, és mielőtt bármilyen okoseszközt megvásárolnál, érdemes alaposabban utánajárni az adott eszköznek.
Ha bármilyen frissítés rendelkezésre áll, érdemes azt azonnal telepítened.
Tartózkodj a kevésbé ismert márkák vásárlásától, hiszen nem tudod leellenőrizni, hogyan biztosítják az adatok védelmét vagy az adataid, hová kerülnek feltöltésre.
Érdemes beszerezned olyan biztonsági programot is, amellyel a hagyományos vírusvédelmen túl felügyelheted az otthoni hálózatodat és a rá csatlakozó eszközöket is.
Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, akkor sokkal könnyebben kivédheted a kiberbűnözők adathalászati próbálkozásait, és nyugodtabban vásárolhatsz okoseszközöket!