Mi a különbség a napkollektor és a napelem között?
Mivel a napenergia a megújuló energiaforrások közé tartozik, ezáltal napenergiát termelve, majd ezt felhasználva jelentősen csökkentheted a környezetszennyezést – a CO2 kibocsátással járó technológiákkal szemben.
A hétköznapi nyelvben az emberek gyakran összetévesztik a napkollektort a napelemmel.
A napkollektor olyan épületgépészeti berendezés, amely a napenergia felhasználásával közvetlenül állít elő vízmelegítésre, valamint fűtésre használható hőenergiát.
Hőközvetítő közege jellemzően folyadék, nyári üzemre pl. víz. Egész éves üzemre egészségvédelmi okokból a nem mérgező propilalkoholt használják, de a levegőt használó változatai is elterjedtek.
Az építési termékekre vonatkozó rendeletek szerint állandó jelleggel beépített napkollektor csak és kizárólag minősített lehet. Hazánkban a napkollektorok magyarországi minősítése az Európai és Nemzeti Műszaki Értékelés-ben (ÉMI) lehetséges, illetve TÜV-ön keresztül.
A napelem cella egy fotovoltaikus elven működő eszköz. A fotovoltaikus szó jelentése a Volt, és a görög, phüsz szóból ered. A napelem, más szóval fotovillamos elem az elektromágneses sugárzást alakítja át elektromos energiává.
A napelem elektromos áramot termel, tehát a napsugárzást alakítja át elektromos energiává. Ezt az elektromos energiát fel tudod használni otthonodban az elektromos berendezések működtetésére.
Mindkét rendszernek az az optimális, ha 45 fokos szögben vannak elhelyezve a házon.