Említettük már (és biztosan máshol is találkoztatok azzal a kijelentéssel), hogy egy okos otthon nem csak kényelmesebbé teheti az életeteket, hanem pénzt is spórol nektek. Jogosan merül fel azonban bennetek a kérdés, hogy „már hogyan is spórolhatna meg nekem egy ilyen rendszer pénzt, ha a kapcsolót én is le tudom kapcsolni?” Ez kérdés azonban nem ennyire egyszerű, de mi igyekszünk elmagyarázni a lényeget. *
(*Ebben a bejegyzésünkben elsősorban a világításra és fűtésre helyezzük a hangsúlyt. Fontos előre megjegyeznünk, hogy bejegyzésben ismertetett a számadatok és százalékok egyes esetekben változhatnak annak függvényében, hogy milyenek a lakás adottságai, pl. mennyire korszerűek a nyílászárók, illetve hogy a telepített rendszer megfelelően van-e használva!)
Egy intelligens otthon azért is jó, mert ha kiépíttetsz egy rendszert, már-már lelkiismeretfurdalás nélkül lehetsz szétszórt vagy lusta. Bár most biztosan mosolyogsz ezen, de gondolj csak bele: ki ne szeretne úgy élni, hogy nem kell azon rágódnia munkába menet, hogy biztosan lekapcsolta-e a lámpákat a lakásban. Mert ugyebár ilyeneket mind csinálunk néha. Azonban a fent említett kérdés itt nem áll meg: mára annyira magától értetődő, hogy mindig van elegendő energia lakásunkban, hogy észre sem vesszük, hogy mennyit pocsékolunk.
Ha tippelned kellene, hogy pontosan mennyi energia szökik el egy évben a felkapcsolva/bekapcsolva hagyott készülékeken keresztül, hány százalékot mondanál?
A készenléti energiafogyasztás* a fejlett országokban akár a lakossági villamosenergia-fogyasztás több mint 10%-át is kiteheti! (*A standby üzemmódban hagyott eszközök: pl. televízió; laptop, mobiltelefon és egyéb hordozható eszközök töltői; monitorok; konyhai eszközök…stb.)
Nagyon fontos, hogy a készenlétben hagyott eszközök, vagy a felkapcsolva felejtett lámpák fogyasztása összeadódik, így egy átlagos háztartásban használt összes elektromos készülék esetében ez évi 10-50% többletfogyasztást is jelenthet. Csak azzal, hogy nem úszik fényárban a lakás, és csak ott világítunk, ahol éppen tartózkodunk, vagy nem hagyjuk készenléti üzemmódban az eszközeinket, rengeteg energiát tudunk megtakarítani.
Természetes azonban, hogy a rohanó hétköznapokban nem tudunk odafigyelni kellőképpen arra, hogy minden eszközünk ki legyen kapcsolva/húzva, s a lámpát mindig lekapcsoljuk magunk mögött.
Ezért pont itt kapcsolódik be az okos otthon rendszer a képbe: egy intelligens épület automatikusan vezérli a világítást, lehetővé téve például, hogy csak akkor kapcsolódjon fel egy lámpa, ha belépsz egy helyiségbe.
Figyelembe veszi a kinti fényviszonyokat, hogy mindig a legideálisabb megoldást válassza, az az, ha világos van, ne világítsanak feleslegesen a lámpák.
Lehetőséged van arra is, hogy a fényerőt szabályozd: ha nem 100%-os hanem csak 80%-os fényerősséget választ a rendszer világításra, éves szinten rengeteg energiát és pénz spórolhatsz meg.
Egy okos otthon továbbá automatikusan üzemen kívül helyezi (egyes napszakokra) a nem használt eszközeidet, így védve környezetünket és nem mellesleg a pénztárcádat is.
Azonban nem csak a villamos energiával, hanem a fűtéssel is sokat spórolhatsz!
Szerencsére lassan magunk mögött tudhatjuk a telet, ezáltal a fűtésszezont is, viszont fontos ezt a témát is megejteni.
Milyen hibákba eshetsz, ha manuálisan szabályozod a fűtést?
- Rengeteg háztartásban nem tudatos a fűtés: pl. minden helyiségnek egyenlő a hőmérséklete, ezáltal ott is indokolatlanul meleg lehet, ahogy egyébként nem ajánlott.
- Nem kapcsolod lejjebb a fűtést, ha elmész otthonról. Ha nem tartózkodsz a lakásban, felesleges azt fűteni. Mindamellett, hogy rengeteg energiát pocsékolsz, éves szinten temérdek pénzt adsz ki feleslegesen. Tudjuk, hogy szuper dolog a meleg lakásba hazaérni egy hideg napon, de hidd el, nem ez a jó megoldás!
- Túlságosan letekered a termosztátot: szuper dolog, hogy tudod, azzal, hogy lekapcsolod a fűtést spórolhatsz. Azonban azt tudod, hogy ez nem ennyire egyszerű? Ha nagyon leveszed a fűtést, esetleg teljesen lekapcsolod, a lakás kihűlhet, s újbóli felmelegítése nagyobb energiafelhasználást igényel.
- Túl száraz a levegő: a fűtés miatt a levegő szárazzá válhat. Ez nem csak azért lehet kellemetlen, mert köhögsz vagy égni kezd a szemed, hanem azért is mert a hőérzetedet is befolyásolja, ugyanis alacsony páratartalom esetében a hőérzeted is alacsonyabb. Természetesen ez oda vezet, hogy feljebb kapcsolod a fűtést, de a problémát nem oldod meg vele, csak szintén pénzt és energiát pocsékolsz. Inkább párásíts, viszont erre is figyelj oda, hiszen a túl párás levegő sem megfelelő: az ajánlott páratartalom 45-55 százalék legyen.
Biztosan rájöttél már, hogy ezeket sajnos manuálisan nem, vagy csak nagyon tudatosan tudod szabályozni.
Azonban, ha okos otthon rendszered van (elsősorban vezetékes rendszerről beszélünk) könnyen alkalmazkodni tud hozzád, a napszakhoz és időjáráshoz is.
Könnyedén megadható neki, hogy melyik helyiséget hány fokra fűtse fel, illetve mikor kapcsoljon ki és be. Ezeket egy applikációban előre megadhatod, de idővel az intelligens rendszerek képesek figyelembe venni a szokásainkat és a környezeti hatásokat, ezáltal még több pénzt tud nekünk megspórolni.
Ha számszerűsíteni szeretnénk: egy okos otthon rendszerrel 15-30% fűtést takaríthatsz meg, ami egy átlagos társasházi lakás esetében akár 20-40 ezer forint spórolást jelenthet attól függően, hogy milyen a tél.